Składanie pozwu o rozwód od a do z
Pozew o rozwód należy złożyć w formie pisemnej w sądzie okręgowym, a dokładniej mówiąc w wydziale cywilnym. W niniejszym artykule znajdą Państwo przydatne informacje, dzięki którym dowiecie się, jak przygotować pozew o rozwód i na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Składanie pozwu
Złożenie pozwu o rozwód tak naprawdę nie różni się niczym innym od składania zwykłych wniosków do sądu. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie napisać pozew powinny skorzystać z fachowej pomocy prawnej. Doświadczony prawnik może okazać się bardzo przydatny zwłaszcza w bardzo ciężkich i nietypowych sprawach rozwodowych.
3 egzemplarze pozwu
Pamiętać należy zawsze o tym, aby pozew wydrukować w trzech egzemplarzach. Oczywiście wszystkie dokumenty załączone do pozwu należy skserować, tak aby mieć po trzy komplety załączników. Jeden egzemplarz pozwu przeznaczony jest dla sądu. Drugi egzemplarz pozwu zostanie wysłany do pozwanej strony. W tym miejscu warto zaznaczyć, że strona pozwana będzie miała dostęp nie tylko do naszego pozwu, ale również do załączonych dokumentów. Ostatni egzemplarz pozwu zostawiamy oczywiście dla siebie. Warto wspomnieć również i o tym, że do egzemplarza pozwu, który przeznaczony jest dla sądu należy dołączyć oryginalne dokumenty aktów urodzenia i zaświadczenie o zarobkach.
Jakie opłaty?
Wnosząc pozew o rozwód należy liczyć się oczywiście z kosztami. Pamiętać należy nie tylko o opłatach sądowych, ale przede wszystkim o wynagrodzeniu dla pełnomocników. Pokryć trzeba także koszty strony do których zalicza się np. dojazd do sądu albo koszty utraconego zarobku. W wielu sytuacjach przydać może się także pomoc detektywa w zbieraniu dowodów za którą także przyjdzie nam dodatkowo zapłacić. Do każdego pozwu o rozwód sąd pobiera opłatę stałą, która obecnie wynosi 600 zł.
Dowody
Jak wcześniej zostało wspomniane przy domaganiu się o ustalenie winy drugiej strony warto zawnioskować mocne dowody na tą okoliczność. Winę w postaci zdrady można wykazać na przykład za pomocą zeznać świadków. Można także skorzystać z pomocy detektywa. Na naszym rynku jest wiele rzetelnych biur detektywistycznych, które specjalizują się właśnie w zbieraniu dowodów rozwodowych.