Radca prawny – specyfika zawodu cz.1
Radca prawny, adwokat czy też sędzia, to zawody, które od zawsze kojarzyły się z prestiżem, pozycją społeczną oraz wielką odpowiedzialnością jednocześnie. Rodzice marzą o tym, by ich dzieci w przyszłości zasiliły szeregi prawników (obok lekarzy i przedstawicieli wyższych szczebli urzędniczych). Warto zatem na początku wspomnieć, czym na co dzień zajmuje się radca prawny oraz jaka historia związana jest w powstaniem tego zawodu.
Radca prawny – historia zawodu
Historia radcy prawnego rozpoczyna się wraz w 1961 roku, kiedy to Rada Ministrów wydała uchwałę związaną z obsługą prawną działalności takich jak przedsiębiorstwa państwowe czy banki. Wtedy to wspomniane spółki mogły korzystać wyłącznie z usług prawnych zatrudnianych przez siebie radców. Przez długi czas samorząd radcowski (bo o nim właśnie mowa) nie posiadał prawa do prowadzenia przygotowań do wykonywania zawodu oraz wpisywania radców na listę radcowską. Uprawnienia tego typu w okresie PRL-u posiadały jedynie komisje arbitrażowe oraz prezes okręgowej komisji arbitrażowej. Sytuacja ta uległa zmianie dopiero w maju 1989 roku, kiedy to samorząd radców prawnych otrzymał kompetencje uprawniające tenże organ do prowadzenia list radców prawnych oraz dokonywania tam wpisów. Co więcej, samorządowi przyznano także prawo do prowadzenia aplikacji.
W dzisiejszych czasach powstał natomiast kolejny problem – większość z nas ma nie lada problem z rozróżnieniem kompetencji radcy prawnego i adwokata, dlatego warto w tym miejscu wspomnieć o podobieństwach i różnicach wynikających z zestawienia tychże zawodów.
Adwokat a radca prawny
W 2013 roku radca prawny uzyskał kompetencje zezwalające mu na bycie obrońcą osób oskarżonych w sprawach karnych i karnoskarbowych. Dotychczas powyższe uprawnienia przysługiwały wyłącznie adwokatom. Warto też zaznaczyć, że stosunkowo niedawno radca prawny zyskał także kompetencje do prowadzenia spraw rodzinnych czy spraw dotyczących wykroczeń.
A jak wygląda sprawa rozbieżności między adwokatem i radcą prawnym? Najważniejszą chyba różnicą w zestawieniu oby zawodów jest możliwość świadczenia pomocy prawnej w stosunku pracy. Radca prawny może pozostać w stosunku pracy, adwokat nie ma natomiast do tego prawa. Co więcej, radca prawny nie może występować jako obrońca w postępowaniu karnym oraz w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe.
Obecnie radca prawny jest dostępny w niemalże każdym większym mieście – w Opolu chociażby polecamy Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Malinowski (www.przemyslawmalinowski.pl)