Radca prawny – specyfika zawodu cz.2
O tym, jaka historia związana jest z powstaniem zawodu radcy prawnego wspominaliśmy już w poprzednim artykule. Dzisiaj wyjaśnimy, jakie są jego kompetencje i pożądane cechy charakteru oraz przede wszystkim, w jaki sposób my sami możemy stać się radcą prawnym.
Radca prawny – kompetencje
Usługi świadczone przez radcę mogą być bardzo różnorodne. Wszystko zależy od tego, w czym specjalizuje się dana osoba czy też kancelaria prawna. Radca prawny udziela pomocy prawnej i reprezentuje swoich klientów przed sądami i urzędami. Do niego należy udzielanie porad i konsultacji prawnych, wydawanie opinii prawnych, opracowywanie pozwów, apelacji, skarg kasacyjnych, sporządzanie ekspertyz prawnych. Radca prawny prowadzi również postępowania rejestrowe podmiotów gospodarczych (zobacz http://przemyslawmalinowski.pl/).
Jak osiągnąć zawód radcy prawnego?
Zawód radcy prawnego mogą wykonywać osoby, które po ukończeniu studiów prawniczych, ukończyły aplikację radcowską, a następnie zdały egzamin radcowski i zostały wpisane na listę radców prawnych. Dodatkowym wymogiem jest pełna zdolność do czynności prawnych, korzystanie z pełni praw publicznych, a także bycie osobą nieskazitelnego charakteru, która swoim dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu.
Najważniejsze cechy radcy prawnego
Każdy radca prawny powinien charakteryzować się pewnymi cechami charakteru – głównie są to sumienność i solidność oraz dobra pamięć. To właśnie takie atuty pozwalają przetrwać adeptom prawa na pierwszym roku studiów prawniczych. Radca prawny powinien cechować się również komunikatywnością, ponieważ kontakt z drugim człowiekiem jest w tym zawodzie nieunikniony. Szeroka wiedza z zakresu prawa oraz opanowanie informacji z zakresu wybranej specjalizacji także pozytywnie wpływa na wizerunek radcy prawnego. Wydaje się zatem, że rzetelność, kontakt z innym człowiekiem czy wreszcie szeroko pojęta erudycja powinny nieodzownie kojarzyć się z zawodem radcy prawnego.
Radca prawny to z pewnością zawód o niezwykle ciekawej historii. Niewiele osób postronnych zdaje sobie sprawę z tego, jak długą drogę należy przebyć, by stać się radcą prawnym. Nie wystarczy dobrze zdana matura czy przebrnięcie przez studia prawnicze. Dopiero aplikacja radcowska (trwająca trzy lata) oraz ostateczny egzamin zawodowy są w stanie zapewnić aplikantowi dobrą pracę i ciekawy zawód. Jednak wszelkie wysiłki są warte samozadowolenia z osiągniętego celu.